ZNP pisze do trzech resortów

31 sierpnia 2014

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił dzisiaj (25.08.2014) do ministra rolnictwa Marka Sawickiego z ponowną prośbą o rozszerzenie programu „Owoce w szkole” i pilne przekazanie jabłek, które z powodu embarga nie trafiły na rosyjski rynek, do polskich szkół i przedszkoli.

Związek zaproponował, aby od strony technicznej koordynacją akcji zajęła się Agencja Rynku Rolnego; instytucja, do której rolnicy występują z wnioskami o unijne rekompensaty, odpowiedzialna także za wdrożenie programu „Owoce w szkole”.

Związek zaapelował również do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej o wsparcie akcji „Jedz jabłka w szkole i przedszkolu”.

– Jesteśmy przekonani, że pojawił się odpowiedni moment, by wszystkim uczniom i przedszkolakom umożliwić spożywanie świeżych owoców i w ten sposób wpłynąć na nawyki żywieniowe najmłodszych Polaków. Jak pokazują badania, w Polsce ze wszystkich krajów Europy w najszybszym tempie przybywa dzieci z nadwagą i już co czwarty uczeń zmaga się ze zbędnymi kilogramami. Jabłka powinny zastąpić niezdrowe przekąski i automaty ze śmieciowym jedzeniem – napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz w liście do ministrów edukacji i zdrowia. Poprosił ministrów o osobiste zaangażowanie i wsparcie akcji „Jedz jabłka w szkole i przedszkolu”.

Związek zadeklarował wolę współpracy ze wszystkimi podmiotami, które mogą umożliwić uczniom i przedszkolakom spożywanie świeżych owoców na terenie szkół i przedszkoli.