Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Okręgu Dolnośląskiego ZNP

Skontaktuj się z nami

Plac Powstańców Śląskich 17 A/221

53-329 Wrocław

tel./fax 71-322-82-41

email: [email protected]

Aktualności

Wiceprezes ZG ZNP komentuje piątkowe propozycje MEiN

2 listopad 2021

Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP: Cynizm czy oszustwo? To słowa, które cisną się na usta, aby najkrócej scharakteryzować propozycje ministra Czarnka w sprawie nauczycielskich emerytur. Propozycje te minister przedstawił Zespołowi ds. statusu zawodowego nauczycieli 22 października br.

Jak można tak wiele i często mówić na temat przywrócenia świadczeń emerytalnych zgodnie z art. 88 Karty Nauczyciela (słyszymy te obietnice od kilku lat) i tak niewiele zaproponować, a ściślej, tak niewielu?

Propozycje MEiN dotyczą zaledwie kilku procent nauczycieli i nauczycielek i to najczęściej już w wieku okołoemerytalnym. To oferta MEiN jedynie dla nauczycieli w grupie 60+.

To kpina i żart ze strony ministra edukacji! I kolejny nieprawdziwy komunikat kierowany do opinii publicznej na zasadzie: „przedstawiamy coś nauczycielom, tym razem niby wcześniejsze emerytury, a oni i tak są niezadowoleni”.

To nie jest propozycja dla wszystkich nauczycieli! Dotyczy tylko tych, którzy w latach 2009 – 2013 osiągnęli staż pracy 30 lat, w tym 20 lat w oświacie.

MEiN proponuje emerytury tylko wąskiej grupie nauczycieli 60+ i to jeszcze nie wiadomo na jakich warunkach (starych – korzystnych czy obecnych – mniej korzystnych?)!

ie damy się oszukać! Potrafimy liczyć!

Nie zgadzamy się na podniesienie pensum i wprowadzenie dodatkowych ewidencjonowanych godzin pracy!

Nie zgadzamy się na inne propozycje MEiN m.in.: