Szkoły i zawody do likwidacji

6 sierpnia 2014

Wystąpienie ZNP do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w sprawie medycznych szkół policealnych

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do Przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o wprowadzenie do porządku obrad Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży tematu dotyczącego likwidacji w medycznych szkołach policealnych kształcenia w zawodach: technik farmaceutyczny, opiekunka dziecięca i asystentka stomatologiczna.

Likwidację kształcenia w tych zawodach przewiduje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Wejście w życie tego rozporządzenia oznaczać będzie, że od roku szkolnego 2016/2017 szkoły policealne nie będą prowadziły rekrutacji do klasy pierwszej w ww. zawodach.

Projekt ten budzi sprzeciw środowiska edukacyjnego szkół zawodowych, a także ogólnopolskich stowarzyszeń działających na rzecz policealnego szkolnictwa medycznego i społecznego.

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego za niewystarczające i nieprzekonujące uznaje uzasadnienie powyższych zmian przedstawione przez projektodawcę. Uważamy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie dokonało odpowiedniego porównania i zrównoważenia głosów wszystkich środowisk objętych skutkami regulacji, opierając założenia projektu na racjach przedstawionych wyłącznie przez przeciwników kształcenia w wyżej wymienionych zawodach.

Zarząd Główny ZNP jest przekonany, że zanim rozporządzenie zostanie wprowadzone niezbędna jest merytoryczna dyskusja z udziałem członków Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, a także przedstawicieli medycznych szkół policealnych.