Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Okręgu Dolnośląskiego ZNP

Skontaktuj się z nami

Plac Powstańców Śląskich 17 A/221

53-329 Wrocław

tel./fax 71-322-82-41

email: [email protected]

Aktualności

Informacja o akcji protestacyjnej ZNP

18 października 2022

1 września br. Związek Nauczycielstwa uruchomił pogotowie protestacyjne w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych.

Poprzez pogotowie protestacyjne sygnalizujemy, że nie zgadzamy się na sytuację, którą mamy jesienią w swoich szkołach i swoich portfelach. To m. in. braki kadrowe, wakaty, zastępstwa, przeładowana podstawa programowa bez zmian, przepełnione klasy, oszczędności wprowadzane przez samorządy, widmo zdalnego nauczania lub zimnych sal, nowy niekorzystny awans zawodowy, inflacja i drożyzna, brak podwyżek w tym roku, nastawianie społeczeństwa przeciwko nauczycielom.

Protestujemy, bo rząd jest głuchy na nasze propozycje i nie wprowadza koniecznych zmian, jak np. odchudzenie podstawy programowej czy zwiększenie nakładów na publiczną edukację. Protestujemy, bo rząd nic nie robi, by zwiększyć atrakcyjność zawodu nauczyciela i zahamować falę odejść z zawodu. Nasze pensje pochłania galopująca inflacja, która przekroczyła już 17%. Coraz trudniej utrzymać się z nauczycielskiej pensji. Od września minister edukacji podniósł tylko płace początkujących nauczycieli. Musiał to zrobić, bo bez tej podwyżki ich zarobki byłyby w styczniu 2023 r. niższe niż płaca minimalna w Polsce! Najliczniejsza grupa najbardziej doświadczonych nauczycieli nie otrzyma żadnych podwyżek od września. Wynagrodzenie zasadnicze 85% nauczycieli, czyli mianowanych i dyplomowanych nie zmieni się, czyli nadal będzie wynosiło odpowiednio – 3597 i 4224 zł brutto.

Domagamy się podwyżki w wysokości 20% dla wszystkich nauczycieli a nie tylko najmłodszych!