Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Okręgu Dolnośląskiego ZNP

Skontaktuj się z nami

Plac Powstańców Śląskich 17 A/221

53-329 Wrocław

tel./fax 71-322-82-41

email: [email protected]

Aktualności

Broniarz – Prezesem ZNP

26 listopada 2014

Sławomir Broniarz – dotychczasowy prezes Związku – został dziś ponownie wybrany na szefa ZNP podczas 41. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP.

Tak zdecydowali delegaci 41. Zjazdu ZNP.

W głosowaniu wzięło udział 267 delegatów, 238 poparło kandydaturę.

Głosowanie było tajne. Kandydatury na funkcję prezesa ZNP były zgłaszane bezpośrednio z sali obrad przez delegatów. Sławomir Broniarz był jedynym kandydatem.

BroniarzSławomir Broniarz (ur. 1958) jest prezesem ZNP od 1998. Ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował jako nauczyciel, wicedyrektor szkoły, a następnie w latach 1988–1995 był dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych w Skierniewicach. Ukończył także studia podyplomowe z historii oraz marketing i zarządzanie. Aktywnie bierze udział w pracach międzynarodowego ruchu związkowego, jest członkiem Zarządu Światowego Międzynarodówki Edukacyjnej, reprezentuje kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Zainicjował wiele akcji związkowych i społecznych w tym m.in. „Pakt dla Edukacji”, kampanię w obronie publicznej edukacji, akcję na rzecz przyznania nauczycielom świadczeń kompensacyjnych. Uczestnik strajków pracowników oświaty w 1992 i 1993 roku oraz lider strajków w roku 1999, 2007 i 2008 oraz licznych akcji protestacyjnych i demonstracji organizowanych przez ZNP. W 2001 r. prezentował w Sejmie projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej płac nauczycieli (nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela, pod którą ZNP zebrał ok. 600 tys. podpisów). W 2008  i 2010 r. prezentował w Sejmie projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej upowszechnienia wychowania przedszkolnego. Zaangażowany w liczne działania na rzecz poprawy sytuacji pracowników oświaty, zwiększenia nakładów na edukację, podnoszenia jakości kształcenia. Propaguje publiczną oświatę i szkoły prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego. W debacie publicznej broni nauczycieli przed zarzutami, że edukacja w Polsce traci na jakości przez rzekome „przywileje” tej grupy zawodowej.