Rozmowy
14 grudnia 2014
11 grudnia w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie na temat proponowanych przez ten resort zmian w ustawie o systemie oświaty. Projekt nowelizacji jest obecnie procedowany w Sejmie (druk nr 2957).
Ze strony Ministerstwa w rozmowach uczestniczyła wiceminister Joanna Berdzik oraz dyrektorzy odpowiednich departamentów. Związek Nauczycielstwa Polskiego reprezentował prezes ZNP Sławomir Broniarz oraz wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński.
Przedstawiciele ZNP ponownie zajęli negatywne stanowisko wobec niektórych rozwiązań proponowanych w projekcie nowelizacji, dotyczących między innymi:
- wprowadzenia do ustawy systemowej kolejnej regulacji stanowiącej wyłom od zasady zatrudniania nauczycieli na podstawie ustawy Karta Nauczyciela. Zdaniem Związku brak jest uzasadnienia dla takiej regulacji także w przypadku nauczycieli zatrudnianych w szkole w celu realizacji zajęć w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Z propozycji nowelizacji wynika, że dla nauczycieli niezatrudnionych w szkole, którzy realizują te zajęcia, podstawą nawiązania stosunku pracy będzie Kodeks Pracy. Przedstawiciele ZNP przedstawili propozycję uregulowania tej kwestii na gruncie przepisów ustawy Karta Nauczyciela;
- możliwości zwiększenia liczby uczniów w oddziałach klas I-III (po zakończeniu rekrutacji) ponad 25 uczniów. Propozycja MEN przewiduje jednocześnie, że o ile liczba uczniów zostanie zwiększona o więcej niż dwóch uczniów (liczba uczniów w oddziale wyniesie wówczas 28 uczniów) obligatoryjnie zatrudnia się asystenta. Zdaniem ZNP asystent powinien być zatrudniany już w momencie, gdy liczba uczniów w klasie wynosi ponad 25 uczniów;
- ograniczenia stosowania przepisów ustawy – Karta Nauczyciela w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym.
Ponadto, przedstawiciele Związku złożyli propozycję wprowadzenia do ustawy o systemie oświaty zakazu przekazywaniu szkół i placówek oświatowych spółkom komunalnym, a także wprowadzenia do ustawy o samorządzie zapisu, który nie pozwoli przedstawicielom samorządu na prowadzenie szkół i placówek będących własnością samorządu.
Rozmowy będą kontynuowane.