„Genialne rozwiązanie”
1 sierpnia 2015
23 lipca br. sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży w trybie przyspieszonym chciała rekomendować Sejmowi RP (do drugiego czytania) rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym (druk nr 3678), dotyczący wypoczynku dzieci i młodzieży.
6 lutego br. Związek pozytywnie zaopiniował przedstawiony do konsultacji projekt zmian w ustawie o systemie oświaty, bowiem proponowane rozwiązania wzmacniały bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wypoczynku w ferie zimowe i letnie.
Jednak przesłany do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty różni się od opiniowanego przez Związek. Projektodawca zawarł w nim nową definicję wypoczynku przez który należy rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku. Taki zapis oznacza, że nauczyciele w okresie przerw świątecznych będą odpowiedzialni za zorganizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży na terenie szkoły. Wypoczynek ten może być organizowany np. w formie kół zainteresowań. Zajęcia te nauczyciele będą realizować w ramach obowiązującego czasu pracy i wynagrodzenia.
Nowy zapis zakwestionowany został przez przedstawiciela Związku Nauczycielstwa Polskiego uczestniczącego w posiedzeniu Komisji, co między innymi było powodem zmiany procedury pracy nad nowelizacją. Projekt został przesłany do Podkomisji stałej do spraw młodzieży.
Do 4 sierpnia br. Podkomisja ma przedstawić Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży sprawozdanie ze swoich prac.
Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa przedstawiony temat za niezwykle istotny dla naszego środowiska, bowiem przyjęcie nowelizacji w brzmieniu zaproponowanym przez rząd będzie miało poważne konsekwencje. Prosimy Koleżanki i Kolegów o przesyłanie swoich opinii w przedmiotowej sprawie na adres sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży (e-mail: [email protected]).